niedziela, 17 sierpnia 2014

Japońskie fascynacje

Moja przygoda a właściwie fascynacja krajem kwitnącej wiśni rozpoczęła się po przeczytaniu bestselleru Marcina Bruczkowskiego " Bezsenność w Tokio".
Trudno mi dzisiaj tak bezpośrednio i w kilku słowach odpowiedzieć na często zadawane mi pytanie: co było czy też jest powodem tej fascynacji? Nigdy się nad tym specjalnie nie zastanawiałam.
Może, po prostu odmienność kulturowa i mentalna Japończyków tak wstrząsnęła moim dotychczasowym pojmowaniem świata i otaczającej rzeczywistości, że stało się nagle jasne, że ten inny, nieco dziwny i odległy świat jest bardzo bliski moim przekonaniom i wyznawanemu systemowi wartości.
A może po prostu lubię odmieńców - a idąc tym śladem znaczyłoby, że sama też po części nim jestem :)
I w sumie może niech tak zostanie :)

Oddalając się jednak od rozważań filozoficzno-światopoglądowych - poprzez literaturę, filmy, artykuły prasowe czy strony internetowe, zaczęłam coraz bardziej poznawać codzienne życie przeciętnego mieszkańca kraju kwitnącej wiśni. Im więcej wiedziałam tym jeszcze więcej chciałam się dowiedzieć - tak to już jest...apetyt rośnie w miarę jedzenia.

I tak też zaczęłam interesować się japońskimi, współczesnymi powieściopisarzami jak Natsuo Kirino czy Haruki Murakami. Szczególnie mam na myśli powieści obyczajowe, z których wyłania się prawdziwy obraz współczesnego życia społecznego.
Ale np. Murakami to nie tylko obyczajowość i Ci, którzy są pasjonatami jego twórczości doskonale o tym wiedzą. Przykładem takiej literatury i jednocześnie moją ulubioną jego powieścią jest "Kafka nad morzem" - totalny odjazd :)

Nie mniej jednak, poprzez przekrój swoich powieści oraz głównych bohaterów, Murakami przemyca informacje o kulturowości, obyczajowości i mentalności zwyczajnych ludzi. Jednocześnie utrwalając ulubione miejsca miasta swojej młodości, czyli Tokio.
 
I po przydługim wstępie, doszliśmy do sedna sprawy - a będzie nim przewodnik nie tylko literacki -
MURAKAMI i jego TOKIO




Czaiłam się na niego już od dłuższego czasu ale cena 40 pln za niezbyt opasłą książeczkę nieco mnie odstraszała. Ale co się odwlecze to nie uciecze :)
Byłam pewna, że kiedyś na pewno trafi w moje ręce i tak też się stało parę dni temu. Buszując po książkowych regałach outletowego Empiku natrafiłam na to cudo, wycenione na jedyne 12 pln :)


Jeżeli kogoś mocno interesuje to metropolityczne miasto to naprawdę polecam tę niewielką ale ciekawie wydaną książeczkę. Poza tym entuzjaści powieści Murakamiego mogą zobaczyć zdjęcia tych miejsc, które zostały uwiecznione w książkach.






Formuła przewodnika została opracowana w taki sposób, żeby w każdym jego rozdziale można było poznać miejsca charakterystyczne dla danej powieści. Mam nadzieję, że cokolwiek będzie można odczytać.



Ale poza tym jest cała masa informacji o ulubionych miejscach autora. Z pewnością pożyteczne będzie info gdzie można smacznie zjeść  i jednocześnie ukoić oczy cudnym, uspakajającym widokiem.



Ogólnie ciekawie wydana i myślę, że pożyteczna książka.
Dodam, że autorką i pomysłodawczynią przewodnika jest tłumaczka 11 książek Murakamiego, Anna Zielińska-Elliot.
Z myślą o czytelnikach, wybierających się do Tokio w książce zostało zawartych wiele praktycznych informacji turystycznych, łącznie z podaniem stron internetowych, adresów, telefonów, cen biletów itp.
Są także świetnie opisane japońskie osobliwości:
inne niż wszędzie na świecie nazwy ulic i adresy, automaty, pasaże handlowe czy
sklepy całodobowe lub stojaki na parasole :)


Ogólnie, chyba wystarczająca ilość informacji, żeby nie zagubić się w wielkomiejskiej, tokijskiej dżungli. Jeżeli kiedykolwiek będzie mi dane odwiedzenie tego pięknego kraju i
oczywiście tego miasta, z pewnością będę miała przy sobie ten mini przewodnik.


Pozdrawiam bratkowo :-)



Paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz